Universum Teatru i Umysłu

AKT I: KATARZYNA KOZYRA

27 LUTEGO
18:00
FREE
50
Dla wszystkich
ZAPISZ SIĘ NA SPOTKANIE

W ramach UTU Universum Teatru i Umysłu czeka nas wyjątkowe wydarzenie – rozmowa z Katarzyną Kozyrą, jedną z najważniejszych współczesnych polskich artystek, w towarzystwie dwóch wybitnych postaci ze świata sztuki.

Rzeźbiarka, performerka, autorka instalacji i wideo-artu, która od lat swoją działalnością przełamuje tabu, redefiniuje aspekty ludzkiej egzystencji. “Moja twórczość często dotyka kwestii tożsamości, ciała, norm społecznych i kulturowych. Każda praca to próba zadania pytań i rozpoczęcia dialogu”.

Rozmowę poprowadzą:

Ada Piekarska oraz Andrzej Wajs.

Spotkanie zapoczątkuje otwarcie interdyscyplinarnej przestrzeni do wymiany myśli i doświadczeń. To miejsce, gdzie sztuka łączy różne pokolenia, perspektywy i dziedziny .

Wydarzenie jest otwarte i darmowe, liczba miejsc jest ograniczona!

ZAPISZ SIĘ NA SPOTKANIE
ROZMÓWCY
KATARZYNA KOZYRA
KATARZYNA KOZYRA
ADA PIEKARSKA
ADA PIEKARSKA
ANDRZEJ WAJS
ANDRZEJ WAJS

Rzeźbiarka, performerka, autorka instalacji i wideo-artu, która od lat swoją działalnością przełamuje tabu, redefiniuje aspekty ludzkiej egzystencji. Absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1993) oraz Hochschule für Graphik und Buchkunst w Lipsku. Międzynarodową rozpoznawalność zyskała dzięki pracy „Piramida zwierząt” (1993) – dyplomowej instalacji przedstawiającej wypreparowane zwierzęta, inspirowanej baśnią braci Grimm. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród. W 1997 roku otrzymała Paszport „Polityki”, a dwa lata później, w 1999 roku, zdobyła honorowe wyróżnienie na 48. Biennale Sztuki w Wenecji, gdzie reprezentowała Polskę. W 2011 roku została uhonorowana nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za swoje wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki.„Moja twórczość często dotyka kwestii tożsamości, ciała, norm społecznych i kulturowych. Każda praca to próba zadania pytań i rozpoczęcia dialogu.”

Kuratorka wystaw i projektów, autorka tekstów o sztuce współczesnej, absolwentka ASP w Krakowie oraz historii sztuki w PAN. Na co dzień związana z Galerią Bielską BWA, w której kieruje zespołem programowym. W swojej praktyce kuratorskiej przygląda się m.in. pozaartystycznym funkcjom sztuki. Laureatka Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy (2024). Kuratorka, wraz z Niną Hobgarską, wystawy Kozyry „Być kimś, kim się (nie) jest” w Galerii Bielskiej BWA.

Historyk i krytyk idei, tłumacz, kurator wystaw i autor tekstów o sztuce. Wieloletni przyjaciel Katarzyny Kozyry, który doskonale zna jej twórczość i konteksty, w jakich powstaje.

ZAPISZ SIĘ NA SPOTKANIE